Czy każdy rolnik musi mieć zbiornik na paliwo?


Czy każdy rolnik musi mieć zbiornik na paliwo?

Przepisy dotyczące monitorowania transportu paliw płynnych, które weszły w życie kilka lat temu, wprowadziły niemałe zamieszanie. Istnieje podział pomiędzy warunkami przechowywania paliwa w garażu i poza nim. Czy w związku z tym trzeba zaopatrzyć się w specjalne zbiorniki na paliwo? Odpowiadamy!

Jak przechowywać paliwo poza garażem?

Wielu rolników przechowuje paliwo poza garażem. Wymaga to jednak posiadania odpowiedniego wyposażenia, jakim jest zbiornik dwupłaszczowy. Można w nim magazynować tylko paliwa płynne klasy III, takie jak olej napędowy. Rolnicy mogą przechowywać paliwo wyłącznie na własny użytek, a zbiornik nie może przekraczać 5000 litrów. Należy go umieścić co najmniej 10 m od budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej oraz 5 m od innych budynków i granic sąsiednich działek. Zbiornik należy zgłosić do Urzędu Dozoru Technicznego. Zazwyczaj cała procedura kończy się na tym, ale niektóre zbiorniki wymagają przeglądu technicznego.

Jaki zbiornik dwupłaszczowy wybrać?

Kupując zbiornik, należy sprawdzić, czy posiada on specjalny certyfikat pozwalający na jego użytkowanie. Olej napędowy jest sklasyfikowany jako groźny dla środowiska i ludzi, musi więc być odpowiednio chroniony. Ważny jest też materiał, z jakiego został wykonany pojemnik na paliwo. Musi być on odporny na działanie środków chemicznych i warunki atmosferyczne, które nie zawsze są sprzyjające. Zbiorniki chętnie polecane przez rolników to Sibuso. Są one określane jako dobra inwestycja na lata.

Jak przechowywać paliwo w garażu?

Jeśli przechowujesz paliwo w budynku, przepisy wyraźnie określają gatunki paliwa, które można przechowywać w niektórych typach garaży. Benzynę i olej napędowy można magazynować w garażu o powierzchni ponad 100 m2. Warunkiem jest jednak przechowywanie go w opakowaniach do użytku detalicznego. Rolnicy mogą posiadać do 200 litrów benzyny w osobnym, małym budynku wykonanym z materiałów niepalnych. Garaż, który nie jest wolnostojący, może pomieścić do 60 litrów benzyny lub oleju napędowego. Nie potrzebujesz do tego zbiornika dwupłaszczowego, ale powinien on być uszczelniony. Jeśli coś się stanie (na przykład pożar lub wybuch), odpowiedzialność za wypadek spoczywa na rolniku.

Przechowywanie paliw, nawozów i innych surowców na potrzeby średnich i dużych gospodarstw opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych zbiorników magazynowych. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne konstrukcje z zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi, które ułatwiają magazynowanie i dystrybucję mediów. Do takich produktów zalicza się między innymi zbiornik dwupłaszczowy marki Swimer.

 


Zbigniew

Dodaj komentarz

Czytaj również