Jak zaprojektować dobre logo?


Jak zaprojektować dobre logo?

Dobre logo jest znakiem rozpoznawczym marki lub firmy. W procesie projektowym to właśnie logo jest punktem wyjścia do przygotowania pełnej identyfikacji wizualnej. Co warto wiedzieć o projektowaniu tego najważniejszego symbolu dla każdego biznesu? Jakie są podstawowe cechy dobrego logo?

Dobre logo – co musisz o nim wiedzieć?

Dobre logo to takie, które jest łatwe do zapamiętania, unikalne i oddające osobowość marki. Powinno wyróżniać się na tle konkurencji i być ponadczasowe. To ogólne cechy, które wpłynęły na rozpoznawalność najbardziej znanych podstawowych znaków takich brandów, jak LEGO, Knorr, Apple, Google czy Lipton. Jeśli zastanowisz się nad ich bezpośrednią konkurencją, np. innymi klockami czy firmą tworzącą komputery i nowoczesną elektronikę, to łatwo zdasz sobie sprawę, że za sukcesem firmy stoi wiele czynników, w tym między innymi to, że, korzystając z własnej pamięci, można szybko powiązać nazwę biznesu z jego logo.

Uniwersalne dobre logo od profesjonalnych grafików – dlaczego warto je mieć?

Pod pojęciem uniwersalność dobrego logo kryje się łatwość zastosowania go na różnych formatach. Właśnie dlatego najlepiej zlecić przygotowanie podstawowego znaku graficznego marki profesjonalistom. Przede wszystkim zawodowi graficy mają w portfolio całą gamę logo dla marek z różnych branż, a u właściciela firmy spoza branży graficznej trudno o takie doświadczenie.

Profesjonaliści przygotowują również logo w plikach w różnych formatach i opracowują księgę znaku, w którym logo i sposoby jego użycia są dokładnie opisane. Dobrze zaprojektowane logo jest skalowalne, to znaczy, że łatwo zmieniać jego wielkość na mniejszą lub większą bez straty na jakości znaku i dobrej widoczności jego szczegółów.

Gdy mowa o rodzajach plików, w których powinno zostać zapisane dobre logo marki lub firmy, to niezbędne są dwa – do druku i do Internetu. Poszczególne formaty rozróżnia się na podstawie systemów kolorów. Na materiałach drukowanych, takich jak ulotki czy reklamy prasowe, korzysta się z plików CMYK (formaty plików: AI, EPS, PDF, JPG, PNG) lub PANTONE (formaty plików: AI, EPS, PDF). Z kolei do materiałów digitalowych potrzebne jest dobre logo RGB (formaty plików: JPG, PNG, SVG).

Dobre logo dopasowane do Twoich klientów i osobowości marki

Praca grafika nad dobrym logo to tak naprawdę dopiero jeden z kolejnych etapów projektowania podstawowego znaku graficznego dla Twojego biznesu. Zanim profesjonalista przystąpi do pracy z programem graficznym, musi dobrze poznać grupę docelową i poszukać inspiracji do logo. Ważna będzie również osobowość marki, do której należy dostosować kolorystykę dobrego logo i wykorzystane w nim fonty.

Aby trafnie ocenić, jak komunikować się z klientami między innymi poprzez logo, należy dobrze poznać grupę docelową dla swoich produktów i/lub usług. Im będzie lepiej przeanalizowana, tym projekt dobrego logo okaże się dla nich łatwiejszy do zapamiętania i zachęcający do skorzystania z oferty Twojego biznesu.

Najważniejsze cechy grupy docelowej to między innymi: dane demograficzne (wiek, płeć, miejsce zamieszkania itd.), etap życia oraz wyznawane wartości. W ten sposób będziesz wiedzieć, jakie są potrzeby grupy docelowej i czy bardziej ceni ona sobie luksusowe i eleganckie marki, czy jednak takie o zabawnej osobowości. Te informacje z kolei pozwolą wybrać odpowiednie kolory i fonty do dobrego logo.

Podsumowując, dobre logo to symbol marki, który powinien w 100% oddawać jej osobowość. Liczą się między innymi wykorzystane kolory, fonty i kształty. Aby być pewną lub pewnym tego, że zaprojektowany symbol to naprawdę dobre logo, warto jego przygotowanie zlecić profesjonalnym grafikom.


Zbigniew

Dodaj komentarz

Czytaj również