- Zbigniew
- 2023-08-09
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy istnieje możliwość, by wywieźć maszynę za granicę, która będzie użytkowania przez zagraniczny podmiot? Czy to realne, a jeśli tak, to na jakich zasadach się to odbywa? Przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.
Maszyna w leasingu za granicą – dlaczego to dość problematyczne?
Zacznijmy od tego, że w przypadku wielu różnych pojazdów, jak samochód osobowy, samochód ciężarowy czy ciągnik siodłowy, nie ma żadnego problemu, by zostały one wywiezione i pracowały w innym kraju. Trochę inaczej to wygląda na przykładzie maszyn w leasingu, które mają pracować za granicą. A to dlatego, że z zasady większość maszyn użytkuje się stacjonarnie, w magazynie czy hali produkcyjnej. Rzadko więc zmieniają swoje położenie w trakcie współpracy z leasingodawcą.
Ale to nie jedyne przyczyny, bo dochodzą też tu inne aspekty, jak rozszerzony zakres ubezpieczenia czy kwestie prawne w innym państwie. Wzrastają też koszty transportu do Polski. Z punktu widzenia leasingodawcy, do którego de facto należy dana maszyna, to dość ryzykowne (zwłaszcza biorąc pod uwagę ewentualną windykację), dlatego też często w tej sytuacji decyzja jest odmowna. Ale nie zawsze.
Pozwolenie na wywóz – od czego to zależy?
Tak naprawdę każdy przypadek jest inny, więc rozpatrywany jest indywidualnie, z uwzględnieniem tego, w jakiej kondycji jest firma. I właśnie jej dobra kondycja ma ogromne znaczenie, bo w takiej sytuacji znacząco wzrasta szansa na to, aby leasingodawca zgodził się na wywóz maszyny za granicę. Bardzo duże znaczenie ma też dobre uzasadnienie takiej inicjatywy. Nie inaczej jest z zabezpieczeniem dodatkowym o równowartości leasingowanego sprzętu. Co może nim być?
Na przykład wpis na hipotekę nieruchomści, gwarancja BGK lub zastaw na innej maszynie bądź innym pojeździe (samochód). Zabezpieczeniem może być też gwarancja udzielona przez zagraniczną spółkę matkę, ale to tylko opcja dostępna dla firm korporacyjnych prowadzących międzynarodową działalność. Trzeba też zauważyć, że naprawdę duże firmy o świetnej sytuacji finansowej raczej nie mają problemu z wywozem, i to bez żadnych zabezpieczeń.
Biznesowe uzasadnienie – jakie może być?
Zabezpieczenie dodatkowe to jednak nie wszystko, bo równie ważne jest biznesowe uzasadnienie wywozu leasingowanej maszyny. Duże są na to szanse, jeśli firma uzyskała za granicą kontrakt i żeby go zrealizować potrzebuje parku maszynowego. Inna opcja jest taka, że produkcja firmy zlokalizowana jest tak naprawdę w innym kraju, a w Polsce prowadzony jest tylko handel. Biznesowym uzasadnieniem mogą być też wymogi środowiskowe, przykładowo zanim w Polsce ruszy produkcja potrzeba wielu pozwoleń, a ich uzyskanie zajmuje wiele lat. Za granicą może być pod tym względem łatwiej, dlatego warto tam przenieść produkcję. Może być też tak, że zagraniczna spółka córka zamierza produkować asortyment o krótkim terminie spożycia, wobec czego nie opłaca się go transportowac na duże odległości.
Podsumowując, wywóz maszyny za granicę jest jak najbardziej możliwy, ale to zależy od wielu czynników, o jakich napisaliśmy w artykule.
Dodaj komentarz